75% podatek od nieujawnionych dochodów sprzeczny z konstytucją – jak więc odzyskać pieniądze zapłacone fiskusowi?

trybunalW polskim prawie podatkowym istnieje 75% podatek płacony od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach. Wyrokiem z dnia 18 lipca 2013 r. w sprawie SK 18/09 Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zasady określania wysokości dochodu, od którego pobierany jest ten podatek, co daje możliwość odzyskania zapłaconych pieniędzy.

 

Trybunał Konstytucyjny wskazał, że przepisy regulujące tą szczególnie restrykcyjną instytucję obarczone są bardzo poważnymi wadami legislacyjnymi dotyczącymi ich konstrukcji i treści. Unormowane zostały bowiem w lakonicznych przepisach, które okazały się nieprecyzyjne i niejednoznaczne. Co więcej zauważone i wyjaśnione w orzecznictwie wątpliwości – wbrew zasadzie in dubio pro tributario (nakaz rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika) – z rozstrzygano często na niekorzyść podatników. Zgodnie z zakwestionowanymi przepisami wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia. W praktyce jednak organy podatkowe zamiast udowodnić podatnikom wysokość nielegalnie zdobytych środków finansowych przerzucają na nich ciężar wykazania, że wszelkie ich wydatki mają pokrycie w legalnych środkach. Trybunał podkreślił, że zakwestionowane przepisy prawne nie spełniają nawet wymogów właściwych dla standardu zwykłego poprawności legislacyjnej, chociaż – jako unormowania podatkowe – winny realizować wymogi właściwe dla standardu podwyższonego.

Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 27 sierpnia 2013 r. Od tego dnia biegnie 1-miesięczny okres na złożenie wniosku o wznowienie zakończonego postępowania i uchylenie decyzji o wymiarze podatku. W konsekwencji takiego uchylenia organ będzie obowiązany do zwrotu zapłaconych pieniędzy. Wniosek należy złożyć do organu, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji. Czynność ta nie jest związana z jakąkolwiek opłatą, a termin jej dokonanie mija z dniem 27 września 2013 r.

Radca Prawy Radosław Dyki

Podziel się tym artykułem:
  • Facebook
  • email
  • Twitter

O Radosław Dyki

Radca prawny wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku pod numerem wpisu GD/1918. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację radcowską odbył przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Wykonywanie zawodu radcy prawnego rozpoczął w 2010 r. Obecnie prowadzi Kancelarię Locus Lege w Gdyni Orłowie. Prowadzi zarówno obsługę przedsiębiorców jak i doradza osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Specjalizuje się w problematyce prawa cywilnego, w tym prawa handlowego a także prawa podatkowego. Szczególną skuteczność osiąga w obszarze windykacji należności, doradztwa przy prowadzeniu spółek prawa handlowego oraz innych podmiotów gospodarczych. Reprezentuje podmioty w sprawach z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego (rozwody, alimenty, podziały majątku) i prawa spadkowego. Od 2006 r. współpracuje z jedną z trójmiejskich szkół wyższych. Współzałożyciel i wykładowca w Gdańskim Centrum Szkoleń Profilowanych w Gdańsku. Autor Komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, wydanego przez Wydawnictwo ODDK z Gdańska.
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Prawo podatkowe z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *