Oszuści, naciągacze, czy rzetelny biznes c.d. – uwaga na internetowe katalogi branżowe

Niezobowiązujący mail zachęca do dodania firmy do internetowego katalogu branżowego. Ani słowa o odpłatności. Za tydzień w skrzynce mailowej przedsiębiorcy lądują faktury na 1 000 funtów. Płacić czy nie?

Pod koniec ubiegłego roku ostrzegaliśmy o praktykach wirtualnych usługodawców, którzy balansują na granicy prawa. Ich model biznesowy opiera się na sprzedaży usług w ukryty sposób, niczego nieświadomym klientom –  http://blogprawnika.pl/2011/12/oszusci-naciagacze-czy-rzetelny-biznes-czyli-uwazaj-na-wirtualne-uslugi/#more-415.

W ostatnich tygodniach pojawił się nowy sposób naciągania i od razu dziesiątki wprowadzonych w błąd przedsiębiorców. W roli głównej: firma z Londynu, ale produkt jak najbardziej polski.

Mechanizm działania wydaje się genialnie prosty. „Londyńczyk” rozsyła (w formie spamu, o czym za chwilę), zaproszenie do dodania firmy do internetowego katalogu branżowego. Prowadzi ich z resztą kilka. Mail jest zupełnie niezobowiązujący. Żadnej informacji o odpłatności. Link prowadzi do internetowego formularza. Za jego pomocą możemy dodać naszą firmę do katalogu. Tu także żadnej informacji o jakichkolwiek opłatach. Rzecz wygląda, jak setki innych tego typu, nieodpłatnych katalogów zawierających dane firm. Aby zakończyć procedurę dodawania danych, trzeba oczywiście „odfajkować”, że akceptujemy regulamin. Standard. OK. Żadnego maila z potwierdzeniem. Cisza. Za to po tygodniu na naszą skrzynkę trafia faktura VAT za usługę prezentacji firmy w Internecie na kwotę 500 funtów oraz nota obciążeniowa (kolejne 500 funtów). Nota obciąża karą umowną za to, że wbrew regulaminowi, nie klikaliście w reklamy wyświetlane w katalogu, o istnieniu którego dawno już zapomnieliście.

Usługodawca: przecież zaakceptowałeś regulamin

Firma w agresywny sposób wzywa do zapłaty, straszy sądem, firmą windykacyjną i wpisem do rejestru długów. Popełnia przy tym szereg błędów. Rozsyłane faktury nie posiadają numeru NIP wystawcy. Z niechlujstwa, faktury wysyłane są „zbiorczo”, tak więc kilkadziesiąt osób poznaje wzajemnie swoje dane osobowe. Dlaczego mam więc płacić? Zdaniem prowadzącego katalog: bo zaakceptowałeś regulamin, w którym gdzieś pomiędzy innymi postanowieniami znalazła się podobno informacja o cenie usługi – 500 funtów plus zobowiązanie do klikania w reklamy, obwarowane karą umowną. Czy takie uzasadnienie wystarczy, by wygrać przed sądem? Naszym zdaniem nie.

Oferta nie może mieć formy spamu

Zacznijmy od tego, że firma kontaktuje się z nieświadomymi zastawianej pułapki przedsiębiorcami za pomocą maila. Zaproszenie do dodania firmy do katalogu nie jest poprzedzone zgodą na przesłanie oferty handlowej. Niezamówiona informacja handlowa (tzw. spam), jest w Polsce zakazana (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną). Kto rozsyła spam, może zapłacić grzywnę do 5 000 tys. zł. Ściganie odbywa się na żądanie pokrzywdzonego. Naszym zdaniem: na podstawie oferty, która stanowi czyn niedozwolony, nie można zawrzeć ważnej umowy. Faktury mogą więc spokojnie powędrować do kosza.

Idźmy dalej. Czy zawierając umowę przez Internet,  informacje o odpłatności można ukryć tylko gdzieś głęboko w regulaminie? Naszym zdaniem – nie. Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną nie służy określaniu podstawowych obowiązków stron, takich jak zapłata ceny. Te elementy powinny się znaleźć już w ofercie, a poza tym – w formularzu służącym do zawarcia umowy. W przeciwnym razie, usługodawca narusza art. 661 § 2 pkt 1) Kodeksu cywilnego, tj. składając ofertę w postaci elektronicznej nie informuje w sposób jednoznaczny i zrozumiały o czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy. Wbrew art. 7 pkt 1) lit. b ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną – nie potwierdza  też w sposób jednoznaczny faktu złożenia oświadczeń woli i ich treści. Naraża się w ten sposób na zarzut oszukańczej i sprzecznej oferty, która nie może być źródłem zobowiązania do zapłaty ceny.

Ponadto, skoro wbrew art. 7 pkt 1) lit. b ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną w ślad za dodaniem firmy do katalogu nie przychodzi mail z potwierdzeniem, jaką usługę zamówiliśmy, nie sposób stwierdzić, jakiej treści oświadczenia woli zostały złożone. Przecież regulamin, który rzekomo akceptowaliśmy, można dowolnie podmieniać na stronie. To dlatego ustawodawca nakazuje potwierdzenie w sposób jednoznaczny faktu złożenia oświadczeń woli i ich treści.

Absurdem jest też nakładanie kary umownej (500 funtów) za to, że codziennie nie klikaliśmy po kilkadziesiąt razy w reklamy na stronie. To zobowiązanie, nie dość że ukryte  w regulaminie, chce  z nas uczynić  oszustów: mamy nabijać licznik kliknięć, za które najpewniej płacą niczego nieświadomi reklamodawcy. Czyn niedozwolony nie może być źródłem ważnego zobowiązania.

Przedsiębiorca to nie konsument

Nasz polski usługodawca made in UK nie miałby w opisanej sytuacji najmniejszych szans w starciu z konsumentem. Postanowienia regulaminu zostałyby uznane za niedopuszczalne klauzule umowne, sprawą zająłby się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz powiatowi rzecznicy praw konsumenta. Ponadto, każdy konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość w ciągu 10 dni, bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. Niestety, prawo nie jest tak wyrozumiałe dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy nie są jednak bez szans. Jeśli świadczący wirtualne usługi nie przygotuje się dobrze do swoje procederu, popełni błędy. Rozsyłanie ofert w formie spamu, oszukańcze sformułowanie oferty, ukrycie informacji o głównych świadczeniach gdzieś w regulaminie i w końcu – niepotwierdzenie zawarcia umowy, dają szanse na wygraną przed sądem. Nie zapominajmy, że jest jeszcze art. 5 Kodeksu cywilnego, który daje odpór działaniom sprzecznym z zasadami współżycia społecznego (nadużycie prawa). Ale wyroki sądów są niezbadane i zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem przegranej. Dużo zależy od szczegółów,  a  te w każdej sprawie są zazwyczaj inne. Pytanie też, kto z zajmujących się uczciwym biznesem ma czas na walkę z  „oszustami”. Im więcej machnie jednak ręką i zapłaci dla świętego spokoju, tym więcej będzie podobnych przypadków. Dlatego sprawą powinna zająć się prokuratura, ta jednak z zasady umywa ręce od spraw, które „pachną” prawem cywilnym.

 O nowym pomyśle na wyłudzanie zapłaty za niezamówione usługi czytaj tutaj.

Masz pytania, wątpliwości? Chcesz wykorzystać treść tego artykułu we własnej sprawie?

 Zamów poradę prawną na portalu wirtualnyradca.pl!

Możesz też skontaktować się bezpośrednio z Kancelarią Kwantum:

wwwwww.kancelaria-kwantum.pl

e-mailbiuro@kancelaria-kwantum.pl

tel.\fax: +48 58 760 10 16

Podziel się tym artykułem:
 • Facebook
 • email
 • Twitter
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Prawo cywilne z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

27 Responses to Oszuści, naciągacze, czy rzetelny biznes c.d. – uwaga na internetowe katalogi branżowe

 1. Beata Marek powiedział:

  Witam,

  Bardzo ciekawy post. Zuchwałość niestety nie zna granic. Warto pamiętać, że regulamin traktujemy jako wzorzec o charakterze technicznym nie zaś jako ofertę obligującą nas do zawarcia umowy w określony sposób. Dodatkowo faktycznie w tym przypadku "przedsiębiorca made uk" dopuścił się kilku naruszeń.

  Jest też jeszcze inny trick na naciąganie przedsiębiorców, do którego wykorzystuje się możliwość zawarcia umowy przez telefon w relacji b2b. Najczęściej jest to klasyczne oszustwo. Objawia się ono tym, że po rozmowie telefonicznej z konsultantem w ciągu kilku dni przychodzi na nasz adres e-mail faktura za zamówioną przez telefon ofertę.

  Pozdrawiam,
  Beata

 2. Marcin powiedział:

  A co w przypadku gdy kto inny doda moją stronę internetową do takich katalogów pobierając przy tym dane z mojej witryny www? Jakieś to wszystko chore… Na każdym kroku oszuści, którzy nie potrafią zabrać się za normalną pracę i tylko kombinują jak tu zarobić…

 3. Anna powiedział:

  Witam dostalismy po kilku tygodniach koleny emial :))
  dodam ze naszej oferty firmy tam nie ma zostala usunieta po odkryciu „oszustwa” tuz po rejestracji.

  Szanowny Kliencie,

  Dotyczy płatności za korzystanie z usług serwisu baza-ofert.net.

  Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy płatności za fakturę nr I/…..z dnia 2012-08-09.
  Do zapłaty pozostaje kwota 265,44 PLN. Wpłatę prosimy kierować na konto Idea Bank S.A. nr 60 1950 0001 2006 0240 9355 0002 .
  Prosimy o bezzwłoczne uregulowanie zaległości i przesłanie potwierdzenia przelewu na adres monitoring@baza-ofert.net

  Informujemy również, że w przypadku braku płatności do dnia 5 września 2012 sprawa zostanie skierowana na drogę postepowania sądowego.
  Do czasu uregulowania przedmiotowego zobowiązania, możliwe będą dodatkowo następujące kroki:
  – przekazanie Państwa długu profesjonalnej firmie windykacyjnej
  – dodanie informacji o Państwa zadłużeniu do baz danych podmiotów:
  a) Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  b) Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.
  c) Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

  Kontakt telefoniczny pod numerem: +48 71 735 6661

  Z poważaniem
  CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LTD.

  • Katarzyna powiedział:

   Witam
   dostałam identycznego maila a po roku dostałam f vat na 100 netto, chyba za kolejny rok bycia w bazie…mimo, że pisałam o usunięcie mnie z bazy i rezygnacji z usługi… myślę, że co roku będą mi nabijać po 100 zł…zastanawiam się jak to z nimi zakończyć?
   jak to Państwo rozwiązali?

   pozdrawiam

 4. VFK NS powiedział:

  Nasza firma jak i cztery inne firmy z naszego regionu zostały również wciągnięte podstępem do tego katalogu – oczywiście SPAM – 100 % – nie podlega to żadnej dyskusji – wszystko tak jak w opisie tego postu. Dzięki współpracy tych firm – jeżeli oczywiście zaistnieje taka potrzeba wstąpimy na drogę sądową. Obecnie sprawą zajęła się Policja – rozważamy też złożenie pełnej dokumentacji do Prokuratury. Przesłaliśmy info do KRD z informacją w tej sprawie. Firma w agresywny sposób wzywa do zapłaty, straszy sądem, firmą windykacyjną i wpisem do rejestru długów. Najwyższa pora nauczyć Pana właściciela notabene Polaka – Krzysztofa H dobrych manier oraz nieco ostudzić jego pewność siebie w stwierdzeniu, że jego regulamin jest tak skonstruowany że ani Prawnicy, ani Policja ani Prokuratura nic mu nie zrobią. Jak wynika z tego postu nie jesteśmy odosobnieni w tępieniu tego typu pewnych siebie ludzi i tym bardziej dodaje nam to bodźca do dalszego działania mającego na celu ukrócenie tego typu praktyk . Nie można się wycofywać dla świętego spokoju – jeżeli my się poddamy to w przyszłości nasze dzieci będą wyzyskiwane przez jeszcze większych cwaniaków. Pozdrawiamy Kancelarię Radców Prawnych Kwantum z Sopotu i zapewniamy, że z naszej strony sprawa znalazła swój oddźwięk na Policji – złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa,wysłaliśmy pisma osłonowe do IntrumIustitii oraz Krajowych Rejestrów Długów i jeżeli zajdzie taka potrzeba dokonamy zgłoszenia do Prokuratury no i oczywiście jeżeli dostaniemy pozwy – wniesiemy sprzeciwy i będziemy się bronić w sądzie aby Pan Krzysztof H nie czół się tak pewny swojej bezkarności. Jeszcze jedna sprawa dla pokrzywdzonych firm – jeżeli chcecie przyłączyć się zapraszamy. Przygotujcie pełną korespondencję inicjującego kontakt – e-maile(spam), wezwania, faktury itp. – udajcie się do Kancelarii w Waszym mieście – ewentualnie skontaktujcie z Kwantum – to jest ich blog a przez skromność nie piszą ze się tą sprawą też zajmują. Ja nie będę polecał naszej Kancelarii z naszego miasta z jednego prostego powodu – zostanie to odebrane jako reklama a my tu chcemy walczyć z Panem Krzysztofem H a nie reklamować. Przedstawcie zaistniałą sytuacje prawnikowi, złóżcie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – obowiązkiem każdego funkcjonariusza jest przyjęcie takiego zawiadomienia – podajcie link do tego forum innym pokrzywdzonym, Policji. To tyle na temat . Powodzenia.

  .

 5. Anna powiedział:

  kolejne kroki jakie poczyniło naciagacz Ha… i jego firma to podaje firmy do bazy http://www.uwaga-oszust.org i z bazy z maila najib@uwaga-oszust.org przygodzi info z treścia poniżej i linkiem do podanych danych firmy i kwoty 50 funtów do zbycia.

  Informacja o twoim zadłużeniu wobec wierzyciela CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LIMITED (UK) na kwotę 50 GBP została upubliczniona w sieci Internet celem jej zbycia. Będzie ona dostępna w internetowej giełdzie długów do czasu uregulowania wskazanych zobowiązań lub skutecznej ich sprzedaży.

  co Pan mecans w w tej kwestii sądzi? jakie miał prawo do tego skoro w żaden sposób oprócz email nie powiadomił o tym firm zanim uczynił wpisał – to ewidentne łamanie prawa. Na jakiej podstawie serwis uwaga-oszust.org publikuje takie wpisy – skoro nie ma dowodów prawnych.

  a ponadto czas by ktoś z tym zrobił porządek w sposób zgodny z prawem.
  pozdrawiamy

 6. Władysław powiedział:

  Jak P.K.H płaci podatki od tak dużego dochodu.Wystarczy zadzwonić do firm wystawionych na stronach CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS Ltd.Zadzwoniłem do 5 ,ludzie zapłacili po 50,100 funtów dla świętego spokoju.W jednej firmie-właścicielka obciążyła pracownicę,bo ta chciała dobrze dla firmy i wstawiła wizytówkę.Tutaj mamy pole do działania dla
  Fiskusa.Prezesik firmy CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS,będzie się tłumaczył ustawą o podwójnym opodatkowaniu,
  ale przecież K.H.,przebywa na terenie Polski,i z jej terenu dokonuje wszystkich operacji,wystawiając fakturę w języku angielskim
  z polskim telefonem,bez NIP-u ani polskiego,ani europejskiego.

 7. xxxx powiedział:

  Fakturę wystawiają w języku Angielskim.Faktura nie ma tytułu FAKTURA. nie zawiera podatku vat.Facet jest tak naprawdę zamieszkały we Wrocławiu.

 8. VFK NS powiedział:

  UWAGA !!! Kolejny katalog!!! Kolejny spam!!! o treści:

  Witam,
  Proszę przesłać nam dane kontaktowe oraz nip Państwa firmy za pomocą
  strony internetowej http://www.firmy2013.com.pl/new
  To ważne.

  ——–
  Pozdrawiam
  Koordynator Projektu CHIBS 2013
  m.janowska@firmy2013.com.pl
  CHIBS MEDIA

  Wycinek z regulaminu:

  14.Usługobiorca, korzystający z Bezpłatnego Testowania zobowiązuje się do wypowiedzenia zawartej umowy przed upływem terminu wskazanego w ust. 12, bądź do opłacenia Usługi w terminie do 15 dni licząc od dnia zawarcia umowy o świadczenie Usługi. Wypowiedzenie powinno być wysłane pocztą elektroniczną, z adresu podanego przy rejestracji, na adres: wypowiedzenia@firmy2013.com.pl 
  15. Usługobiorca ma możliwość założenia wyłącznie jednego Konta w Serwisie. 
  16. Usługobiorca obowiązany jest do uiszczenia wynagrodzenia z tytułu realizacji Usługi w wysokości stanowiącej wyrażoną w złotych polskich, równowartość 100 funtów brytyjskich (GBP) w terminie do 15 dni licząc od dnia zawarcia umowy o świadczenie Usługi. Wysokość równowartości kwoty wskazanej w zdaniu 1, zostanie ustalana według średniego kursu walut ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w dniu 30 maja 2012. Za dzień uiszczenia wynagrodzenia Administrator uważa datę wpływu wynagrodzenia na rachunek bankowy numer 60 1950 0001 2006 0240 9355 0002 
  17. Nieterminowe uiszczanie należności z tytułu realizacji Usługi skutkować będzie naliczaniem odsetek w wysokości czterokrotności stopy procentowej kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

  Administrator – Spółka CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LIMITED z siedzibą w 590 Kingston Road, London, SW20 8DN, United Kingdom; posiadająca numer (Company No.) 7933227 
  2. Serwis – serwis internetowy należący do Administratora, w ramach których Administrator świadczy Usługę. Serwis umieszczony jest pod adresem http://firmy2013.com.pl

  Pozdrawiam.

 9. sylwia powiedział:

  tak samo nadziałam się na spam tej firmy pod nazwą http://www.panorama-biznesu2013.pl/new

  dzisiaj przyszła mi faktura i jestem zszokowana

  uprzejmie proszę krok po kroku co i jak mam zgłosić. sylwiasliwa@interia.pl

 10. paweł powiedział:

  też dostałem tak samo i zastanawiam się tylko czy ten oszust z kimś wygrał bo to nie jest normalne,wykorzystuje e sad do wyłudzania w imieniu prawa,czy w końcu ktoś się za to weżmie ,podstawa to nie zasilać jego konta,myśle ze każdy z nas powinien zadzwonić do uwagi,interwencji ,nawet Jaworowicz,jak każdy z nas napisze to zobaczą że to nie jest sprawa jednego czy dwóch nie zadowolonych klientów tylko masa ludzi została oszukana.

 11. Bolek powiedział:

  Też dostałem takiego maila :

  Dzień dobry,

  Proszę przesłać nam dane kontaktowe Państwa firmy za pomocą strony
  internetowej http://www.przeglad-firm.net/new
  To ważne.

  —–
  Pozdrawiam
  Koordynator Projektu CHIBS 2013
  a.mikulski@przeglad-firm.net
  CHIBS MEDIA

  ————————————————-
  Treść tej wiadomości jest poufna i objęta jest zakazem ujawniania.
  Odbiorcą może być jedynie jej adresat z wyłączeniem dostępu osób trzecich.
  Jeżeli nie jesteś adresatem tej wiadomości lub pracownikiem
  upoważnionym do jej przekazania adresatowi, informujemy, że jej rozpowszechnianie,
  kopiowanie lub rozprowadzanie jest prawnie zabronione i może być karalne.
  Jeżeli otrzymałeś tę wiadomość przez pomyłkę, zawiadom nadawcę,
  wysyłając odpowiedź i usuń tę wiadomość wraz z załącznikami ze skrzynki
  pocztowej. Dziękujemy. "

  Ale profilaktycznie poszukałem w Google nazwę CHIBS MEDIA i już wiem wszystko:-)
  Swoją drogą to perfidni oszuści i życzę powodzenia w walce z nimi.

 12. Stanisław powiedział:

  Dzisiaj dostałem: Invoice na kwotę: 100 funtów, 8 dni temu dodałem ofertę mojego obiektu po wcześniejszym przeczytaniu regulaminu w którym nie było mowy o płatnościach, regulamin przeczytałem dwukrotnie nie było info o płatnościach, dzisiaj nie było możliwości zalogowania się do mojego konta – fikcyjnego konta, którego nie można edytować lub usunąć, wchodząc na stronę przeczytałem regulamin, który był inny od regulaminu podczas dodawania obiektu, obecny na stronie zawiera warunki płatności, kilka lat temu miałem podobny przypadek z:polska@uppst.at, napisałem ostrą odpowiedź i zablokowałem konto po kilku miesiącach dali sobie spokój, W ŻADNYM WYPADKU NIE PŁACIĆ

 13. Marcin powiedział:

  bibliotekakp.pl/ -> kolejni oszuści. dają telefonicznie okres próbny na miesiąc a potem wysyłają fakturę za 3 miesięczne wypowiedzenie umowy której nie chcieliśmy. Umowa bez podpisu i pieczatki jest wg mnie niewazna. Formularz można wypelnic znając dane jakiejkolwiek firmy i kogos wkopać ze ma placic.

 14. Artur powiedział:

  Witam, Co można jednak zrobić, jeżeli zaproszeni zostaliśmy prawie 2 lata temu za pośrednictwem takiego "spamu" do dopisania się do katalogu firm? W mailu było zapewnienie, że "wpis jest całkowicie bezpłatny". Teraz przychodzi faktura z uwagą "Faktura wystawiona na podstawie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144 poz. 1204) zawartej
  dnia 2011-11-11 o godzinie 19:59:18 przy użyciu adresu e-mail info@szipszop.pl oraz stacji roboczej o adresie IP xxx.xxx.xxx.xxx".
  Dodatkowo dane w fakturze są już nieaktualne. Zgadza się tylko NIP i adres e-mail.

  Dodam, że z katalogu nie można się wypisać ani usunąć danych. Brak kontaktu z podmiotem wystawiającym fakturę.

  Nie ma zamiaru płacić za taką fakturę, gdyż traktuję to jako typową próbę wyłudzenia pieniędzy ale chciałbym się jakoś zabezpieczyć na wypadek ewentualnego sądowego nakazu zapłaty. Czy wysyłać jakieś pismo listem poleconym za potwierdzeniem?

 15. Radek powiedział:

  Witam, otrzymałem maila o takiej samej treści, dane nie do końca się zgadzają, poza tymi, które są ogólnie dostępne w sieci.

  Również nie mam zamiaru tego płacić. Pytanie, czy w takiej sytuacji nie grożą mi jakieś późniejsze roszczenia.

 16. Michał Janowski powiedział:

  Odpowiedź, jak postąpić w przypadku nowej pułapki "na zmianę regulaminu" znajdziecie Państwo tu –> http://blogprawnika.pl/2013/06/internetowi-naciag

 17. areacja powiedział:

  Czytałem o tym już jakiś czas temu i jak widziałem jakie są firmy wpisane z mojego miasta,to widać że operuje bazą firm i sam sobie wpisuje,a póżniej wysyła faktury,bo już na funtach nie idzie,teraz działa na firmie w Polsce,dziwię się że on jeszcze funkcjonuje w jednym kawałku,po tym co ludziom nerwów napsuł,żądając tysiąc funtów oraz 100 i 50,to tylko w Polsce można oszukiwać w ten sposób,zakładając firmę w Anglii i oszukując Polskich przedsiębiorców,siedząc w Polsce i nikt nic z tym nie robi,we Wrocławiu posiadał biuro gdzie siedziała pani do odbioru korespondencji,a Anglii miał firmę krzak gdzie zarejestrowanych jest setki innych,dla mnie to jest ośmieszanie Polskiego prawa,które pozwala na takie oszustwa zgodnie z nim,najpierw oszuka ludzi na grubą kasę ,a póżniej jak go osądzą to dostanie śmieszną grzywnę,bo tak naprawdę nikt nie sprawdzi ile osób wpłaci kasę,więc opłaca się oszukiwać,za takim jak on pójdą inni jak nikt tego nie ukróci,to łatwy kawałek chleba.a udowadnianie trwa latami i kasy i tak nikt nie zwróci,każdy machnie ręką za 100,więc może być i takich tysiące firm co zapłacą.Więc wdraża nowe pomysły bo przedsiębiorca to nie konsument więc ma pole do popisu nikt się tym nie interesuje,najważniejsze nie płacić bo on o was nie zapomni złote krowy,będzie was doił w każdym nowym projekcie będziecie na pierwszym miejscu do wydojenia,bo jeżeli czuje się bezkarny to będzie myślał jak wyrwać kasę od jak najwięcej osób,a zmiana regulaminu to jest właśnie przykład,zresztą większość firm z mojego miasta nie istnieje ,a jest na jego portalu,co pokazuje że korzysta z bazy danych,ale starych.

 18. Józek powiedział:

  Zapraszam firmy poszkodowane przez portale Pana Krzysztofa Habiaka z miasta Nowego Sącza i okolic do kontaktu na e-maila. : katalogowe-oszustwa@o2.pl Firmy z pozostałych części kraju, które dokonały zapłaty lub są w trakcie zgłaszania spraw do Prokuratury, Policji – które dostały wezwania sądowe do zapłaty zapraszamy do podania swoich danych i przedstawienia sposobu działania w/w Pana. Dane nie będą wykorzystywane do innych celów jak tylko i wyłącznie uświadomieniu jednej z prokuratur na jaką skalę i o jaką stawkę toczy się gra. Pora zakończyć tą farsę, która ciągnie się od wielu lat. Zapewniam !!! jesteśmy jedną z poszkodowanych firm , która walczy o zakończenie tego procederu przy współpracy z inną poszkodowaną firmą. Sprawa jest prosta – im więcej firm zgłosi się tym większe szanse zakończyć tą zabawę!!! Firmą z Nowego Sącza i okolic pomożemy bezpłatnie zgłosic sprawę do odpowiednich organów. Pozdrawiam

  [ Dodano: 2013-06-20, 23:39 ]
  Mogę zapewnić , że nie jest łatwo wypisać się z tej gry – tych katalogów jest masa – jeżeli nie w tym to w innym znajdziecie Wasza firmę. Na przykładzie – firma z którą współpracujemy w celu zakończenia tego procederu zapłaciła za jeden z katalogów kwotę – 273,50 zł. Dla świętego spokoju 😉 No i teraz niespodzianka – przyszło do zapłaty 100 zł plus VAT z kolejnego katalogu gdzie na 100 % nie dokonywali wpisu – wszystko Pana Krzysztofa Habiaka. Tych katalogów o których my wiemy jest 6 – podobno – to jeszcze nie jest potwierdzone – jest ich 20 – czyli – zapłacisz – dostaniesz kolejną fakturę. Bliższych informacji udzielimy na e-maila. katalogowe-oszustwa@o2.pl Poszukujemy firm poszkodowanych głównie z rejonu Nowego Sącza i okolic. Na dzień dzisiejszy mamy ich 4 – przypuszczamy, że jest więcej. Firmy z Polski również zapraszamy do opisania swojej przygody z w/w Panem. Załączymy to do dokumentacji na zasadzie innych poszkodowanych z całej Polski. Proszę podać swoje dane kontaktowe i opisać to co was spotkało i jakie kroki podjęliście – jakie prokuratury zostały poinformowane. Możecie zgłosić sprawę na Policji ale najlepiej bezpośrednio w Rejonowych Prokuraturach. Obowiązkiem każdej Prokuratury jest przyjęcie zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa. Jeżeli nie wiecie co robić – napiszcie na podanego e-maila. Odpowiadamy tylko na pełne dane kontaktowe łącznie z telefonem. Pan Krzysztof nie śpi 😉 ale możemy pomóc mu spokojnie spać w odpowiednim miejscu 😉 mowa o więzieniu 😉 nie jest to żadna groźba typu pobicie 😉 Pozdrawiam

 19. gość powiedział:

  Szanowni Państwo,
  Ponownie faktura na 50 funtów i maile od "naciągacza", który bezczelnie pobiera dane firm do faktury z internetu bez zgody właściciela, mimo iż reklamy firmy nie ma w ich katalogu, co Pan na to Panie mecenasie w kwesti wykorzystania KK?

  Szanowni Państwo,

  Niniejszym zawiadamiam, iż spółka CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LIMITED z siedzibą w 590 Kingston Road, London, SW20 8DN, United Kingdom, która jest właścicielem serwisu baza-ofert.net, korzystając z przysługujących jej uprawnień podejmie skuteczne działania prawne w celu wyegzekwowania od Państwa zaległej należności w wysokości 50 funtów brytyjskich.

  Dnia 2012…… o godzinie …. przy użyciu stacji roboczej o adresie IP: …..zamówiono w serwisie baza-ofert.net, usługę "prezentacji informacyjnej" i pomimo wysłanych wezwań do wywiązania się z warunków zawartej umowy, zamówiona usługa nie została do dnia dzisiejszego w sposób całkowity opłacona. Nie budzi żadnej wątpliwości fakt, że pomiędzy Państwa firmą a spółką CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS doszło do zawarcia umowy na mocy ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144 poz. 1204).

  Pragnę poinformować, iż rezultatem wewnętrznego postępowania wyjaśniającego oraz weryfikacyjnego jest uzasadnione podejrzenie, że podczas rejestracji w serwisie baza-ofert.net:
  – podano nieprawdziwe lub niekompletne dane Państwa firmy
  – p. ……… czyli osoba występująca w imieniu Państwa podmiotu nie była upoważniona do zawarcia ww. umowy
  – przesłane nam oświadczanie woli o zapoznaniu się i akceptacji całości regulaminu usługi nie polegało na prawdzie, albowiem nie zapoznano się z nim lub też nie akceptowano wszystkich jego postanowień

  Warto nadmienić, iż zgodnie z art. 286. § 1. Kodeksu Karnego (Dz. U. Nr 88 poz. 553), podawanie fałszywych informacji mające na celu wprowadzenie w błąd drugiej Strony umowy nosi przesłankę oszustwa i podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Mając na uwadze powyższe pragnę zawiadomić, iż wyżej wymienione podejrzenia, mogą stanowić przesłankę do zawiadomienia właściwych organów ścigania oraz wszczęcia postępowania karnego.

  Na dzień ……….07.2013 kwota 50 GBP w sposób całkowity nie została wniesiona. W związku z powyższym wzywam Państwa do natychmiastowej dobrowolnej zapłaty długu powstałego wskutek zamówienia usługi w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od otrzymania niniejszego wezwania.

  Pozostaje z głęboką nadzieją, iż uregulują Państwo przedmiotowe zobowiązanie, a ewentualne dalsze postępowania windykacyjne, cywilne i karne okażą się zbędne.

  W przypadku, gdyby uiścili już Państwo zaległą należność, proszę o przesłanie potwierdzenia wpłaty na adres e-mail kalwak@prawnik24.net w tytule wpisując numer postępowania.

  —-
  Z poważaniem
  Krzysztof Habiak
  Dyrektor

  CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LIMITED
  590 Kingston Road, London
  SW20 8DN, United Kingdom
  Company No. 7933227

  Uwaga:
  Niniejsza wiadomość przeznaczona jest tylko dla jej adresata. Dostęp osób
  trzecich do tej wiadomości jest zabroniony, stąd też, informujemy, że
  rozpowszechnianie lub kopiowanie oraz jakiekolwiek czynienie z niej użytku
  jest zakazane i może naruszać prawo. Dlatego prosimy osoby trzecie o
  poinformowaniu nadawcy o omyłkowym skierowaniu korespondencji i usunięciu
  przesłanej wiadomości bez otwierania załączników.

  • gość powiedział:

   Właśnie treść tego pisma z własnym do niego komentarzem przesłałem do Prokuratury Rejonowej Wrocław Śródmieście jako uzupełnienie do wcześniej złożonego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa- postępowanie zostało już wszczęte- posyłajcie tam wszystkie materiały jakie macie na temat osoby podpisanej w tym @ – im więcej zgłoszeń tym bardziej nabiorą przekonania że to przestępczy proceder na wielką skalę a nie jakieś fantazje szyszkowego dziadka.

 20. bb33 powiedział:

  także nie cierpię tego gościa z CH Business Solutions

 21. janeczka powiedział:

  czy nie jest to podobny przypadek ?

  czy możesz sprawdzić na hasło anonser wyłudzenia ?

 22. ela500 powiedział:

  zastanawia mnie lojalność wobec swoich klientów ?
  zastanawia mnie wysyłanie faktur do swoich klientów za niezamówione usługi ?
  zastanawia mnie co sądzicie o wpisach anonser panorama internetu wyłudzenia ?

 23. wiera powiedział:

  problem z anonser ? panorama internetu? – co o tym sądzicie ?

 24. krycha powiedział:

  czy to nie podobna sprawa ? problem z anonser ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *